Piwowarstwo domowe to świetne rozwiązanie dla osób, które są znudzone tradycyjnym smakiem piwa, a także chciałyby stworzyć produkt o znajomym składzie. Wiele osób podkreśla, że tylko w domowym piwie udało im się uzyskać gęstą, długo utrzymującą się piankę, a także smak i kolor, z jakimi nie mogą konkurować nawet niektóre kraftowe wyroby. Jak zacząć swoją przygodę z piwowarstwem i czy warto się tym zajmować na nieco mniejszą skalę? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te oraz wiele innych nurtujących Cię pytań.
Wyrób piwa – zagadnienia prawne
Jeśli masz wątpliwości co do kwestii prawnych wyrobu piwa, możemy Cię uspokoić. Możesz wytwarzać piwo na własne potrzeby, pod warunkiem, że nie masz zamiaru czerpać zysków z jego sprzedaży. Tak więc wytwórstwo na własną rękę, jak najbardziej wchodzi w grę. Domowej roboty piwo nie ma tak dużego stężenia, jak popularny w czasach PRL-u bimber, więc nie ma obaw również co do legalności tej kwestii.
Przed rozpoczęciem domowego warzenia piwa, warto zaznajomić się z ustawą o podatku akcyzowym, a także Dyrektywą Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r., w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (art. 10 i 14). Bądź jednak pewny, że garnek o pojemności ok. 30 l, plastikowe rurki i fermentatory, spełniają warunki wyrobu domowego i nie masz się czego obawiać. Domowym piwowarem nie może być spółka – musi to być pojedyncza osoba. Również paragraf o użytku własnym nie zakłada, że nie możesz swoim wyrobem np. poczęstować znajomych – dopóki nie dojdzie między wami do przekazania praw do wyrobu lub transakcji pieniężnej, wszystko odbywa się w pełni legalnie.
Wydatki pieniężne i czasowe
Niewiele osób rozpoczynających swoją przygodę z domowym wytwarzaniem piwa zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tak naprawdę dość czasochłonne zajęcie. Domowy wyrób piwa to dodawanie aromatów, warzenie składników oraz pilnowanie prawidłowego przebiegu procesu, a więc wymaga cierpliwości i uważności. Cały wysiłek nagradza satysfakcja oraz niepowtarzalny smak własnego wyrobu.
Aby rozpocząć ważenie swojego pierwszego piwa, musisz zaopatrzyć się w kilka naczyń i innych elementów, dostępnych w sklepach dla piwowarów. Są to między innymi:
- drożdże piwne,
- chmiel,
- pojemniki fermentacyjne,
- ekstrakty sodowe,
- butelki
- termometr, miarki i inne drobne przedmioty.
W niektórych sklepach są dostępne całe zestawy dla domowych piwowarów i być może dobrym rozwiązaniem dla niektórych jest skorzystanie z tej opcji, przynajmniej na początku.
Początki bywają trudne
Wielu właścicieli browarów kraftowych podkreśla, że na początku wcale nie szło im idealnie, a ich wyroby nie smakowały nikomu poza nimi samymi. Jednak z czasem udało się uzyskać optymalną recepturę, która pozwoliła na uzyskanie odpowiedniego smaku, zapachu i konsystencji piwa. Nie zniechęcaj się zatem, jeśli na początku nie wszystko idzie po Twojej myśli i pierwsze próby spalą na panewce. Nie każde pierwsze piwo da się wypić. W tym przypadku jednak warto kierować się zasadą, że trening czyni mistrza i po prostu się nie zniechęcać.