Problemy z oddawaniem moczu - bez względu na ich częstotliwość - zawsze są powodem do niepokoju. Mogą bowiem świadczyć o jakiejś ukrytej do tej pory chorobie. Takie sytuacje są bardzo niekomfortowe zarówno dla każdego mężczyzn, jak i kobiety, zatem najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do lekarza specjalisty - czyli urologa.
Czym zajmuje się urolog?
Układ moczowy (który łączy się z układem płciowym) wykazuje sporą podatność na różnego rodzaju infekcje i zapalenia. Urolog to lekarz, który zajmuje się między innymi:
- stanami zapalnymi w obrębie dróg moczowych mężczyzny i kobiety,
- zaburzeniami erekcji,
- nieprawidłowościami w pracy pęcherza - na przykład nietrzymaniem moczu,
- przerostem prostaty,
- chorobami zewnętrznymi męskich narządów płciowych - na przykład wodniakiem jądra czy stulejką.
Takie stany chorobowe są nie tylko bardzo niekomfortowe, gdyż wiążą się z wieloma przykrymi objawami. Przede wszystkim mogą one przekształcić się w przewlekłe, ale i groźne dla życia stany chorobowe, które będą naprawdę trudne do wyleczenia. Wizyta u specjalisty nie jest niczym strasznym i zazwyczaj trwa niespodziewanie krótko. Pozwala natomiast na ocenę sytuacji, a także wdrożenie niezbędnego w danym przypadku leczenia.
Wizyta u urologa - kiedy się wybrać do specjalisty?
Nawet niewielkie zmiany w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego mogą być oznaką, że dzieje się z nim coś niedobrego. W przypadku, gdy stan taki jest długotrwały i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wizyta u lekarza specjalisty będzie konieczna! Do urologa warto się wybrać szczególnie, gdy:
- pojawił się problem z nietrzymaniem moczu,
- mocz jest nieprawidłowy, to znaczy pojawia się w nim krew, ropa bądź też ma niestandardowy wygląd,
- odczuwa się ból przy oddawaniu moczu,
- oddaje się mocz częściej niż siedem razy na dobę, bądź też bardzo rzadko,
- pojawiło się nieprzyjemne parcie na pęcherz,
- narządy płciowe uległy widocznej zmianie - pojawił się ból, zaczerwienienie, swędzenie czy obrzęk.
Takie objawy mogą, ale nie muszą być zwiastunem jakiejś choroby. Możliwe jest bowiem jedynie lekkie zapalenie układu moczowo-płciowego, jednak takich stanów nie należy nigdy bagatelizować. W przypadku dyskomfortu związanego z oddawaniem moczu czy stosunkiem seksualnym, wizyta u lekarza z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Doświadczenie oraz wiedza takiego specjalisty pomogą każdemu w uporaniu się z tego typu przykrymi dolegliwościami.
Warto także zaznaczyć, że każdy mężczyzna po czterdziestym piątym roku życia, powinien zgłosić się obowiązkowo na konsultację do urologa. Badania takie przeprowadzane są profilaktycznie, ale dzięki nim można wykryć wiele niebezpiecznych w późniejszym czasie nieprawidłowości. Taka wizyta nie jest wcale kosztowna - można również umówić się na nią za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku jednak, gdy dana osoba cierpi od jakiegoś czasu na któryś z wymienionych wyżej objawów, nie należy w żadnym wypadku zwlekać z takim badaniem.