Zapewne każdemu z nas przytrafiają się tak zwane gorsze dni, gdy czujemy smutek, nie mamy na nic ochoty i wydajemy się przygnębieni. Są to normalne uczucia, kiedy jednak utrzymują się one przez długi czas i nie jesteśmy sobie w stanie z nimi samodzielnie poradzić, taki stan może przerodzić się w chorobę depresyjną.
Jakie są oznaki depresji u mężczyzn?
Osoby cierpiące na depresję najczęściej czują się nieszczęśliwi, a uczucie to utrzymuje się przez długi czas, czasem pogarsza się o jakiejś określonej porze dnia, często z samego rana. Można zaobserwować zanik radości życia, pogorszenie koncentracji, rosnące poczucie winy nawet z powodu spraw, na które nie mamy wpływu, do głowy wkrada się pesymizm, a nawet myśli samobójcze. Objawy fizyczne to między innymi trudności z zasypianiem, przerywanie snu w ciągu nocy, budzenie się wcześnie rano, brak zainteresowania seksem, zanik apetytu i utrata wagi. Często podczas depresji u mężczyzn spotykana jest zwiększona frustracja i agresja. Badania dowodzą, iż objawy takie jak poirytowanie, nagłe wybuchy gniewu, utrata panowania nad sobą, agresja i ryzykowne działania, występują częściej u mężczyzn, niż u kobiet.
Jak mężczyźni radzą sobie z depresją?
Mężczyźni często nie proszą o pomoc. Nie zwracają się do lekarza z powodu osłabienia psychicznego lub gorszego nastroju. Czują się samowystarczalni, jednak takie myślenie kreują stereotypy. Z tego powodu często mężczyźni cierpiący na depresję często nie są w stanie przyznać się przed sobą, że coś im dolega. Jest im trudniej prosić o wsparcie ze względu na tzw. męski model wychowania, który mówi, że prawdziwy mężczyzna powinien sobie sam radzić z własnymi problemami. Dla nich fakt, że sobie z czymś nie radzą, jest dowodem życiowej porażki. Czują, że tracą kontrolę nad swoim życiem, a to poczucie klęski sprawia, że jeszcze bardziej pogrążają się w chorobie. Mężczyźni też częściej niż kobiety szukają pomocy w alkoholu lub narkotykach, co na dłuższą metę sprawia, że sytuacja się tylko pogarsza. Dla mężczyzn ważna jest świadomość, że zaburzenia depresyjne są od nich niezależne i aby znów poczuć się zdrowo muszą skorzystać z fachowej pomocy. Im wcześniej zauważymy objawy i zaczniemy je leczyć, tym większa jest szansa na pełne wyzdrowienie.
Sposoby leczenia depresji
Aby otrzymać pomoc specjalistyczną, najlepiej zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, z którym można omówić dostępne rodzaje pomocy. Jednym z możliwych sposobów leczenia depresji u mężczyzn jest leczenie farmakologiczne – na początku choroby często pojawia się problem związany z brakiem energii, różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi i towarzyszącym rozdrażnieniem. Sposobem na to, by zmniejszyć te uciążliwe objawy jest podjęcie leczenia farmakologicznego (zwłaszcza kiedy twój nastrój np. w skali depresji Beck’a kwalifikuje twój stan jako umiarkowane lub znacznego obniżenia nastroju). Samemu można wybrać lekarza i wspólnie z nim ustalić co dla ciebie będzie najlepsze w danym przypadku. Kolejnym sposobem jest psychoterapia – terapia to szansa na poznania nowych strategii radzenia sobie ze stresem, negatywnymi myślami i destrukcyjnymi zachowaniami.
Podczas leczenia ważne jest również wsparcie bliskich osób, więc nie należy się bać informowania rodziny i przyjaciół o chorobie oraz proszenia o pomoc.