Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to dobra okazja, by przypomnieć, że wokół nas być może znajdują się osoby, które bardziej niż inni potrzebują naszego wsparcia i pomocy. Na problem wykluczenia osób chorych psychicznie i cierpiących z powodu problemów emocjonalnych zwrócili uwagę również piosenkarz Ed Sheeran i książę Harry, którzy w krótkim klipie proszą o uważność wobec osób z problemami.
Książę Harry i Ed Sheeran w odezwie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Książę Harry od dawna zajmuje się osobami chorymi na depresję. Często podkreśla w swoich wypowiedziach, że jest to poważny problem, dotyczący głównie tzw. Millenialsów, czyli młodych dorosłych. Dlatego też nie wahał się wystąpić w krótkim filmiku. Książę uważa, że depresja to temat, o którym wciąż mówi się za mało. Uznał też, że Ed Sheeran powinien napisać na ten temat piosenkę, ponieważ z jego popularnością i talentem, udałoby się dotrzeć do większej ilości ludzi. Muzyk odpowiada, że chce skończyć z żartami na temat koloru włosów ich obu i potwierdza, że bycie stygmatyzowanym z różnych powodów może być prawdziwym problemem. Filmik utrzymany w nieco humorystycznym tonie, w rzeczywistości zwraca uwagę na bardzo poważny problem.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2019
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypadający 10 października został poświęcony problemowi samobójstw. Doktor Alberto Trimboli, będący przewodniczącym World Federation for Mental Health (WFMH), podkreśla, że wszelkim zachowaniom autodestrukcyjnym można zapobiec, jeśli odpowiednio wcześnie zwróci się na nie uwagę. Dlatego też tak ważna jest obserwacja osób z trudnościami w sferze psychicznej, którzy często znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu.
Statystyki podają, że co ok. 40 sekund ktoś na świecie traci życie z powodu samobójstwa. Oznacza to, że rocznie około 800 000 ludzi ginie w ten sposób. Często jest tak, że kilka prób samobójczych przygotowują do tej, która będzie ostatnia, bo niestety udana. Kluczowe w profilaktyce wszelkich zaburzeń mogących prowadzić do samobójstwa jest właściwe wypełnianie ról przez osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu chorego, tj. znajomi, rodzina, przyjaciele, a także nauczyciele i wychowawcy. Często to ich uważność oraz troska powodują, że udaje się ocalić życie danej osoby. Szybka reakcja może uratować życie, co podkreśliła Dr. Kestel, przewodnicząca Światowej Organizacji Zdrowia, w swoim wystąpieniu z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Zatrważających danych dostarczają ostatnie statystyki, gdzie znajdujemy informację, że obecnie samobójstwa są drugą w kolejności przyczyną śmierci osób od 15 do 29 roku życia.
Promocja zdrowia psychicznego
Obchody tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego miały również podkreślić rolę promocji zdrowia psychicznego. Przede wszystkim pora skończyć ze stygmatyzacją osób chorych psychicznie. Poza tym niezwykle istotna jest dbałość o własne zdrowie psychiczne i zgłaszanie się do specjalistów, jeśli odczuwa się trudności, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Istotne jest również uświadomienie sobie, że tylko człowiek w dobrostanie psychicznym, jest w stanie dobrze radzić sobie ze swoimi ograniczeniami i dążyć do samorozwoju.