Motywy rozpoczęcia zdrowego trybu życia bywają skrajnie różne. Jedni robią to, by być „na czasie”. Innym z kolei zależy na lepszym zdrowiu i samopoczuciu. Kolejnym powodem może być chęć kontrolowania rzeczywistości, a to z kolei wiąże się często z zaburzeniami odżywiania lub niską samooceną. W każdym z tych motywów tkwi konieczność podjęcia samodzielnej decyzji i konsekwencji w działaniu. Nie każdy chudnie tak samo i z jednakowym nastawieniem. Dlaczego jednym udaje się utrzymać prawidłową wagę, a innym nie?
Prawidłowe nastawienie do odchudzania warunkiem sukcesu
Zdaniem psychologów, decyzja podjęta pod wpływem impulsu czasem może zaważyć o całym przyszłym życiu. Nie zawsze jest to jednak właściwie interpretowany impuls, a danej osobie udaje się wytrwać w postanowieniu. Może okazać się, że właściwości organizmu danej osoby, takie jak np. problemy z układem hormonalnym, uniemożliwiają skuteczne chudnięcie, a co za tym idzie, zniechęcają do dalszej walki o wymarzoną sylwetkę lub lepsze samopoczucie. Jeśli nasze odchudzanie nie przynosi efektów, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza po skierowanie na badania wykluczające niektóre choroby, takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą lub insulinoodporność, a potem zastanowić się nad naszymi motywami zmian trybu życia. Być może są one skierowane na zaspokajanie potrzeb i oczekiwań innych, a nie wynikają z naszych rzeczywistych potrzeb.
Dieta a psychika – zaburzenia odżywiania
Często z niewłaściwych pobudek do odchudzania biorą się problemy z odżywianiem, których wyjątkowo trudno się pozbyć. Wiążą się one bowiem z zaburzeniami psychosomatycznymi. Widząc siebie przez pryzmat niedoścignionego wzorca rodem z wybiegów lub chcąc szybko zwiększyć masę mięśniową, często kosztem własnego zdrowia, dochodzi do dopuszczenia do głosu wewnętrznego krytyka, który będzie wciąż podsuwał coraz bardziej destrukcyjne pomysły redukcji tłuszczu. W grę zwykle wchodzą tu katorżnicze ćwiczenia i drakońskie diety, mające niewiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem i zbilansowaną dietą. W tym momencie warto postawić sobie pytanie – jak daleko jesteś w stanie się posunąć, by zdobyć wymarzoną sylwetkę?
Dieta zaczyna się w głowie
Prawidłowe podejście do diety i odchudzania powinno brać się z wcześniej wspomnianej odpowiedniej motywacji wewnętrznej. Jeśli nastawisz się na utratę wagi z szacunkiem do swojego zdrowia i organizmu, stawiając przede wszystkim na poprawę swojego samopoczucia, nie powinieneś mieć problemu z nawykami odnośnie odpowiedniego sposobu odżywiania lub aktywności fizycznej. Bądź jednak dla siebie dobry i nie pozwalaj, by zdobywanie wymarzonej sylwetki i liczenie kalorii stało się celem samym w sobie, do którego będziesz dążyć, nawet kosztem własnego zdrowia. Złoty środek jest potrzebny również w tym przypadku.
Dieta i odchudzanie to zewnętrzne czynniki przemiany wewnętrznej, która zakłada poprawę jakości życia. Lepsza kondycja i zdrowie to skutki zmian w sferze osobowości u człowieka, który postanowił zacząć żyć lepiej i zainwestować w siebie swój czas oraz siły. Z takim podejściem wszystko powinno pójść po Twojej myśli, a kontrola wagi powinna przychodzić Ci z łatwością.