Styl militarny utrzymuje się w modzie już od wielu sezonów. Największą inspirację militariami odczuwamy w kolorach i wzorach. Ten styl ma być wygodny i odpowiedni na co dzień. Jednym z podstawowych elementów tego trendu jest męska kurtka pilotka, która doda wyrazu nawet bardzo prostym stylizacjom.
Charakterystyczne cechy stylu militarnego
Styl militarny w męskiej modzie najczęściej kojarzony jest z wojskowym wzorem moro, jest to natomiast jedynie jedna z możliwości. Nieodłącznym elementem tego stylu są kolory takie jak khaki i ciemna zieleń czy granaty. Drobne nawiązania do wojskowego stylu świetnie nadają małe detale jak militarne wstawki, dwurzędowe zapięcia, naszywki i pagony lub większe i bardzo praktyczne kieszenie cargo. Styliści natomiast radzą, aby wojskowe kolory łączyć z bielą i intensywnymi odcieniami czerwieni czy granatu, co tworzy ciekawe i kontrastowe zestawienia przyciągające wzrok. Charakterystycznymi ubraniami w stylu militarnym są między innymi trencze, koszule i spodnie moro, a także kurtka pilotka, której przyjrzymy się bliżej.
Historia kryjąca się za kurtką pilotką
Pierwsze pojawienie się tej zawsze modnej kurtki sięga lat dwudziestych XX wieku. Wcześniej lotnicy nosili długie, ciężkie kurtki, które utrzymywały ich ciepło, ale były w dużej mierze niepraktyczne. Rękawy musiały zostać skrócone, aby umożliwić większą swobodę ruchu podczas pilotowania, mankiety musiały być dziane, aby ograniczyć przepływ powietrza w górę ramion, a duże kieszenie musiały zostać dodane do przechowywania przedmiotów niezbędnych w powietrzu. Pierwszą odpowiedzią Ameryki była kurtka US Army Type A-1, wydana po raz pierwszy w 1927 roku. W tym momencie powstał podstawowy szkielet męskiej kurtki pilotki. W kolejnych latach A-1 był zmieniany i odświeżany w różnych formach, od A-2, który powstał w 1931 roku z zamkiem błyskawicznym, zatrzaskami i skórzanym kołnierzem, po nylonowy MA-1 wprowadzony w latach 50. XX wieku. Popularność pilotki wśród codziennej mody nie jest zaskakująca, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ikony kultury filmowane w niej. To takie osobistości jak Marlon Brando w Tramwaju zwanym pożądaniem, Steve McQueen w Wielkiej Ucieczce lub Tom Cruise w Top Gun. Te filmy umieściły kurtkę w głównych rolach, co przyczyniło się do jej obecności na wybiegach.
Kurtka pilotka we współczesnej modzie
W dzisiejszych czasach, poza modelami wykonanymi ze skóry naturalnej bądź syntetycznej, projektanci oferują także kurtki nylonowe, poliestrowe i poliamidowe. Taka nieco “odchudzona” bomberka doskonale sprawdza się na co dzień w czasie okresów przejściowych. Ponadczasowy charakter męskiej kurtki pilotki zapewnia, że pozostanie na stałe, dzięki swojemu wszechstronnemu stylowi. Pilotka jest w swoim stylu bardziej dojrzała, dzięki czemu wpasowuje się w większość męskich gust, a także łatwo ją zestawiać i komponować z innymi ubraniami. Idealnie pasuje do prostych dżinsów, sztruksów i wełnianych spodni, a także grubo plecionych swetrów i kardiganów oraz butów za kostkę. Klasyczna pilotka zawiera koszulowy kołnierz, często z odpinanym futrzanym kołnierzem, nakładane kieszenie i ściągacze przy rękawach i w pasie.