Jednym z argumentów osób, które decydują się na rozpoczęcie diety pudełkowej, jest zwykle oszczędność czasu na przygotowanie dietetycznych potraw. Jest to jak najbardziej zasadne, jednak u wielu osób ten sposób nie przyniósł oczekiwanych skutków, niektórych wręcz narażając na kłopoty zdrowotne. Jak się okazuje, dieta pudełkowa nie jest dla każdego.
Odchudzanie przy pomocy diety pudełkowej
Dieta pudełkowa zawiera z założenia około 5 posiłków dziennie, mieszczących się w zapotrzebowaniu kalorycznym danej osoby. Jeśli zostaje ona rozpisana przez dietetyka, z pewnością jest dobrym rozwiązaniem, jednak na samym początku bywa, że organizm staje się nieco osłabiony i protestuje przeciwko nowemu sposobowi żywienia. Dobrze wspierać się dodatkowo swoimi posiłkami, jednak dla wielu osób jest to zbyt kosztowne rozwiązanie. Ten sposób odchudzania wymaga również dodatkowej suplementacji, a to stanowi kolejny wydatek, który nie każdy chce ponosić.
Rodzaje diet pudełkowych
Na rynku dostępne są diety pudełkowe, które zakładają pokazanie pewnych potraw wraz z dostarczeniem przepisów, by później móc przygotować dania samodzielnie. Inne z kolei składają się tylko z dostarczanych codziennie o określonej godzinie zestawów na cały dzień. Obie opcje są równie popularne, jednak zdaniem trenerów i dietetyków, warto raczej skorzystać z pierwszej opcji. Wiedza o komponowaniu zdrowych posiłków jest znacznie bardziej wartościowa niż samo spożywanie produktów.
Niesmaczna dieta pudełkowa – fakt czy mit?
Wiele osób odchudzających się przy pomocy diety pudełkowej narzeka na niewłaściwe doprawianie otrzymywanych w ramach diety potraw. To prawda, że z założenia catering dietetyczny ma być pozbawiany soli i innych niezdrowych przypraw, jednak można je zastąpić nieco bardziej zdrowymi, ziołowymi zamiennikami. Warto więc mieć w domu tego typu dodatki, by otrzymywane w ramach diety posiłki były nieco bardziej strawne.
Skutki uboczne stosowania diety pudełkowej
Osoby, które nie decydują się podwyższyć kaloryczności diety pudełkowej na własną rękę, mogą na początku zmagać się ze znacznym osłabieniem organizmu. Poza tym możliwe jest pogorszenie wyników badań, ze względu na dostarczanie zbyt małej ilości składników odżywczych. Wielu dietetyków zwraca uwagę na ten aspekt – czasem niewłaściwy dobór składników może wywoływać alergie pokarmowe lub późniejszą nietolerancję na niektóre pokarmy. Poza tym warto zauważyć, że tego typu dieta może nieco „rozleniwić” układ pokarmowy, który z czasem przestaje pracować na „obrotach”, do których przyzwyczajaliśmy go przez lata. Dlatego też późniejszy powrót do zwykłej diety, może być dość problematyczny i stanowić kolejną rewolucję dla organizmu.
Czy warto stosować dietę pudełkową?
Na pytanie, czy warto stosować dietę pudełkową, istnieje tylko jedna odpowiedź – to zależy. Jeśli nie cierpisz na przewlekłe choroby, nie stwierdzono u Ciebie poważnych niedoborów składników odżywczych i witamin, a także cieszysz się dobrym zdrowiem – możesz zdecydować się na spróbowanie tego typu odżywiania, zwłaszcza jeśli Twój tryb życia nie pozwala Ci na przygotowywanie zbilansowanych posiłków tak często, jak tego potrzebujesz. Jeśli natomiast masz zamiar stosować ten typ diety, bo jest to po prostu modne – lepiej tego nie rób.
Dieta pudełkowa zadziała, jeśli poprzemy ją odpowiednią ilością ruchu oraz wcześniej wspomnianą suplementacją. Będzie ona skuteczna również wtedy, kiedy ilość kalorii będzie dostosowana do możliwości naszego organizmu, by nie trzeba było podjadać w międzyczasie.